Stil

'Le Viole' (1)'Magadalenen Grüsse II' (1)'Utskärgård' (2)125/250 (2)1800-talets början (1)1800/1900-tal (1)1900-talets andra hälft (1)1920 (1)1930-tal (1)1939 (1)1955 (1)1963-65 (1)1964 (1)1970-tal (1)1980tal (1)1982 (1)23/99 (1)495kr 2 man + bil (1)4ess (38)595kr (1)9 armar (1)accessoar (1)accessoarer (1)Aimo Nietosvuori (1)akryl (1)akvarell (1)alvaraalto (1)ängel (1)anna-lisa thomson (1)arabia (1)artdeco (1)åsna (1)auktion (4)auktion 4ess (3)bägare (1)barn (3)båt (1)båtar (1)batman (1)Bavaria (3)behållare (1)bestick (1)bild (1)bison (1)björn (2)blå (3)blomma (1)blommor (4)böcker (1)böhmisk (1)böhmisk kristall (1)bok (1)bricka (1)brosch/hänge (1)brun (1)buddha (1)burberrys (1)butelj (1)COLLIER/HALSRING (1)compaq (1)dam (1)data (1)dataskärm (1)deadpool (1)dekoration (56)design (3)Disney (1)doris (1)Dunhill (1)Ekeby (2)el (1)elektronik (6)elktronik (1)empire (1)england (1)etsning (1)fat (1)figur (1)figurer (1)figurin (6)figuriner (1)finland (3)finskavinterkriget (1)fisk (1)flytt (2)flytta (1)flyttfi (1)flyttfirman4ess (9)förgyllt silver (1)fortsättningskriget (1)förvaring (1)fossil (1)foto (3)fotografering (2)gardiner (1)gardinkrokar (1)gense (1)glas (25)glasbruk (1)glasskulptur (1)gouache (1)Grön (2)GUCCI (1)guld (1)gustavsberg (2)Guy Laroche (1)halsband (1)hamrat sterling silver (1)handmade (1)handmålat (1)handväska (1)hänkelvas (1)hantverk (1)hår (5)hårfön (1)harley quinn (1)harry potter (1)HORST JANSSEN (1)HP (1)hundbesnvas (1)iittala (1)ikea (1)inca (1)instagram (2)jacka (2)Jie Keramik (1)jobshandtryck (1)johnny mattson (1)jorgubbar (1)jorgubbe (1)jul (1)Justandersen (1)kalmar (1)kame (1)kamera (2)kanna (1)karaff (2)karljohan (1)katter (1)keramik (11)keyring (1)kista (1)kjol (1)kläder (4)klocka (3)koffert (1)kök (6)komposition (1)konst (8)Kosta Boda (2)kristall (2)lampa (4)leksak (7)leksaker (22)lergods (4)lila (1)litografi (2)ljungutilund (1)ljus (2)ljuslykta (6)ljusstake (4)ljustakar (1)lomonosov (1)magi (1)målning (1)MARILYN MEM MILLER (1)märkeskläder (1)marvel (2)mässing (3)max papart (1)medaljer (1)Menuett FM Seksjon 2 (1)MINIATYRPORTRÄTT (1)mjölner (1)monopol (1)mönster (1)morgon (1)murano (1)musik (1)Muurla (1)nemo (1)nick wilde (1)Nikkormat (1)nikon (1)nilsholgersson (1)no. 21/100 (1)nordiskajuvelaktiebolaget (1)nordiskmytologi (1)norge (3)numrerad (1)nyckelring (2)olivolja (1)olja (1)orrefors (3)övrigt (9)paj (1)Parker (1)PARTI PENNOR (1)Pertti Kallioinen (1)piedestal (2)Pierre Cardin (1)pixle pals (1)plånbok (1)porslin (26)pussel (1)qixels (1)quality (1)rabarber (1)RADIO (1)regency (1)retro (3)röd (1)ROLAND SVENSSON (2)rolf berg (1)rörstrand (2)rostfrittstål (1)sällskapsspel (2)savo (1)savoy (1)scarf (1)secondhand 4ess (18)secondhand online (1)sekelskifte (1)serietidningar (2)servisdel (1)sia (1)siden (1)signerad (1)silver (1)simpson (1)skål (5)skalle (1)skidor (1)skulptur (3)sladdar (1)släde (1)släktträd (1)slalom (1)smink (1)smurfarna (1)smycke (2)smycken (1)snö (2)snöboll (1)sonic (1)sonic the hedgehog (1)soy luna (1)spargris (1)spel (4)sport (3)städ (2)stål (1)star wars (2)staty (1)sten (1)stengods (1)stockholm (1)stty (1)superman (1)svensk (1)sverige (1)sweden (1)swedishdesign (1)taklampa (1)tallrik (1)tangentbord (1)tanngnjost (1)tanngrisner (1)tavla (4)teak (1)tenn (6)tennfigurer (1)tennfiguriner (1)termometer (1)the lost willage (1)thomas ivory (1)tid (2)toalett (1)tobaksburk (1)tor (1)träd (1)trumma (1)tulpan (1)uggla (1)ull (1)upsalaekeby (1)ur (1)urna (1)vacker (1)vad (1)väder (1)våg (1)VÄGGRELIEF (1)vailent (1)vas (29)VASER (1)väska (2)vinäger (1)vintage (2)vinter (1)viskos (1)walt disney (2)winter soldier (1)ylle (1)zelda (2)zootropolis (1)

Fynda Begagnat porslin

Här kan du fynda allt från vaser, serviser i porslin till lergods i form av krukor, skålar och figurer från alla tider. Du kan hitta begagnat porslin från flera av de populäraste varumärken inom svensk porslinsdesign, som Gustavsberg och Rörstrand. Du kan även hitta produkter från t.ex. Thomas Ivory Bavaria, Nittsjö keramik, Upsala Ekeby samt andra spännande och populära varumärken.

Fynda begagnat porslin

Uppdatera din samling

Är du på jakt efter att hitta en ny unik servis eller en kruka som sticker ut ur mängden så är du på rätt plats, eller om du vill komplettera din servis eller bara fylla på din porslinssamling. Det finns olika stilar att välja och vraka mellan, har du tur så hittar du klassiska favoriter som kan vara svåra att få tag på. Välkommen att kika runt och se om du kan fynda något bland vårt spännande utbud av begagnat eller antikt porslin.

Vi erbjuder ett utbud av Vintage-porslin som levt ett spännande liv innan de hamnar hemma hos dig. Gör ditt hem mer personligt genom att klicka hem något gammalt och betydelsefullt. Som en bonus i ditt fyndande är du även miljövänlig och ekonomisk när du handlar second hand!

Har du porslin du inte längre vill ha?

Har du någon servis, kruka, vas eller annat föremål liggandes hemma som du inte längre vill ha? Lämna in det hos oss och låt ditt porslin gå i arv. Välkommen att kontakta oss så kan vi berätta mer om hur det fungerar!

Varför ska man köpa via second hand?

Letar du efter bra second hand online eller i Stockholm? Inga problem - Vi erbjuder massvis med second hand artiklar från Stockholm till fantastiskt bra priser direkt på vår hemsida. Vi har grymma deals för både människor och våran planet. Hos oss kan du hitta tusentals artiklar som blivit kvar sedan människor flyttat, sålt sin lägenhet eller lämnat efter sig ett dödsbo. Det har aldrig varit enklare att fynda bra begagnade föremål, antikviteter och möbler i Stockholm samtidigt som man bidrar till en mycket mer hållbar konsumtion. Genom att köpa och sälja second hand online sparar du inte bara pengar och får en bättre ekonomi. Det är även betydligt mer miljövänligt att handla saker som använts förut men som fortfarande är i toppenbra skick. Varför ska man köpa nytt dyrt när man kan köpa begagnat och spara hundralappar och tusenlappar? För oss är valet mycket enkelt. Och vi tror att valet är lika enkelt även för dig som hållbar konsument.

Köp second hand online för miljöns skull

Att köpa second hand via nätet i Sverige är i princip nästan alltid billigare och mer prisvärt än att köpa nytt. Detta eftersom kläder, skåp, soffor och andra saker då får en längre livsspann och kan komma till bättre användning, flera gånger om. Men en av de största fördelarna är att det är betydligt mer miljövänligt att köpa second hand online jämfört med fast fashion och nyproduktion. Gör dig själv och din plånbok en tjänst genom att köpa second hand online hos oss på Flyttfirman 4 Ess. Så vad väntar du på! Välj, vraka och få prylarna hemskickat till dörren av oss på Flyttfirman 4 Ess. Du är även varmt välkommen att besöka vår fysiska Secondhand butik i Stockholm på adressen Götalandsvägen 216 i Älvsjö. Har du någon fråga eller kanske vill du lämna in ett föremål eller möbler till vår second hand butik? Då får du gärna kontakta oss så kan vi berätta mer om hur det hela fungerar.

second hand online stockholm